Začínáme v Office 365

 

Technické údaje Office 365 na MENDELU:

Jak postupovat:

Vstoupit přes web do OWA (Outlook Web Access) můžete odkazem z UIS nebo příhlášením na adrese http://o365.mendelu.cz

 

Napsání nového e-mailu je velmi jednoduché. Po kliknutí na položku "Nová" se Vám otevře dialogové okno pro psaní nové zprávy. Veškeré ovládání je velmi podobné obsluze pošty v klientu MS Outlook.

 

Po kliknutí na položku "Komu" můžete osobu vybrat z adresáře, který obsahuje všechny osoby s aktivovanou službou Office 365 na univerzitě (všichni zaměstnanci univerzity a aktivní studenti).

 

V Office 365 lze také snadno využít osobní kalendáře, které vybraným uživatelům můžete částečně nebo plně sdílet. Dostupné kalendáře se Vám zobrazí po kliknutí na položku "Kalendář" v levé části.

 

Po rozkliknutí zvoleného času se Vám otevře karta události, kde vyplňte "Předmět" a "Umístění". Plánujete-li úkol/schůzku s dalšími osobami, rozšiřte tento dialog klikntutím na ikonu (v záhlaví události) "Pozvat účastníky" a uveďte je do pole "Komu" případně do pole "Nepovinní". Tyto osoby budou na schůzku pozvání a pokud využívají též Office 365, bude jim navrhovaný termín rovnou doplněn do jejich kalendáře a zaslán mail ke schválení termínu. Přednastavený čas lze samozřejmě přesně upravit, jedná-li se o celodenní akci, zatrhněte pole "Celodenní událost".

 

Při volbě termínu schůzky lze využít tzv. "Asistent plánování" v druhé záložce. Díky tomuto asistentu uvidíte u osob, které se schůzky mají zůčastnit, jejich časové dispozice (za předpokladu že používají svůj osobní kalendář).

 

Zapsaný úkol se poté zobrazí v našem kalendáři, jeho detaily jsou viditelné v pravé části.

 

Svůj kalendář můžete snadno sdílet. Vaši kolegové uvidí tak informace o vašem denním plánu (dle úrovně, jakou jim povolíte) a ujednotíte tak jejich práci při hledání vhodných vzájemně vyhovujicích termínů a zároveň informujete o Vašem zaneprázdnění, pobytem mimo kancelář atd.

 

Pro sdílení kalendáře vyberte u daného kalendáře nabídku "Sdílet tento kalendář" a odešlete tuto informaci na zvolený kontakt. Kromě vybrání úrovně jaké informace chcete sdílet múžete zároveň požádat o sdílení kalendáře i protistranu, po jejim odsouhlasení budete mít kalendáře sdílené vzájemě.

 

Pokud Vám sdílení nabídne jiný uživatel Office 365, je v doručeném mailu mimo informace kdo Vám sdílení kalendáře nabízí i nabídka "Přidat tento kalendář". Sdílení kalendáře je možné jen mezi uživateli Office 365, kteří v tomto prostředí přijímají i svoji poštu. Pokud poštu máte směrovanou na jiný distribuční server - nebude sdílení plně funkční.

 

Seznam takto sdílených kalendářů máte poté zobrazen v levé části ve skupině "Kalendáře uživatelů".

Zatrhnutím svého kalendáře i kalendáře uživatele se kterým chcete naplánovat společný úkol/schůzku snadno vyberete termín dle nabízených časových možností.

 

Z porostředí OWA lze také dostat na tzv. "Týmový web", další službu Office 365.

 

O jeho možnostech využití a používání se podrobně dozvíte v návodu "SharePoint Online".